greenbiznes.pl, wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych, reklamowych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.By dowiedziec sie wiecej o naszej polityce, mozesz sprawdzic nasz regulamin.

greenbiznes.pl - dla wszystkich zaangażowanych..

Szanowni Państwo,

To nie jest przypadek, że w nagłówku serwisu znalazł się cytat wiceprezesa Kraft Foods. Tak. Wprowadzenie strategii  zgodnych ze Zrównoważonym Rozwojem nie zwalnia firmy z podstawowego obowiązku wobec właścicieli i akcjonariuszy - przynoszenia zysku. Oznacza to nie mniej, nie więcej, że każde działanie podejmowane w ramach ZR ma w efekcie (w taki czy inny sposób) przynieść zysk firmie. Ta oczywistość wcale nie jest tak popularna, jak mogłoby sie wydawać. Niezrozumienie panuje szczególnie w mediach, które nie mogą/nie chcą (casus Carrefour czy ostatnio IKEA) zrozumieć, że firmy istnieją dla zysku. Prawda jest taka, że firma po pierwsze powinna przynosić zyski, a jeżeli robi to jednocześnie minimalizując wpływ na otoczenie, to chwała jej za to.

Zawsze uważałem, że media mają przemożny wpływ na edukację. Ponad rok temu napisałem:

"Bez wątpienia media mają do odegrania olbrzymią rolę w komunikacji zrównoważonego rozwoju firm. Pełnią rolę obserwatora, „edukatora” i zarazem uczestnika zmian roli biznesu w społeczeństwie. Paradoksalnie, jest to jednocześnie najprostsza i najtrudniejsza droga dotarcia do interesariuszy firmy. Najtrudniejsza ponieważ, dziennikarze z mediów opiniotwórczych w Polsce są sceptycznie nastawieni do „zielonych” firm i produktów. Uważają to za kolejny chwyt „piarowski”. Nie ma się czemu dziwić. Greenwashing lub źle przygotowana, słabo poparta dowodami argumentacja doprowadza dziennikarzy do generalnego wniosku, że faktycznie ta „zieloność” jest płytka i zorientowana na krótkoterminowe cele"

Coś się zmieniło? Niestety, niewiele. Ale nie jest to szczególna przypadłość Polskich dziennikarzy. Jeden z redaktorów popuranego amerykańskiego portalu w ubiegłym roku opisał swoje zdumienie, gdy podczas spotkania z przedstawicielami "zielonych" firm-liderów dowiedział się od nich, że nie bardzo zależy im już na komunikowaniu swoich działań dziennikarzom ponieważ i tak nie bardzo są oni tymi tematami zainteresowani. Przypominam, że mowa jest o USA gdzie najwięcej na świecie jeździ samochodów hybrydowych, nobla otrzymał Al Gore za globalalne ocieplenie (OK, to przegięcie:)), a prezydent Obama chce do 2012 roku zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 17 procent. W Polsce z zainteresowaniem dziennikarzy jest podobnie a nawet gorzej. Być może dlatego, że jeszcze żadna firma nie udowodniła że ich strategia działa, tzn. przynosi zyski akcjonariuszom/właścicielom, minimalizuje wpływ organizacji na środowisko naturalne i aktywnie angażuje się w dzialność prospołeczną.

Skoro media są sceptycznie nastawione do tematu to powinno być miejsce, gdzie można będzie się dowiedzieć, co to jest ten  zrównoważony rozwój przedsiębiorstw. Dlatego właśnie powstał greenbiznes.pl.

Jest to miejsce w sieci stworzone specjalnie dla tych, którym zależy na tym by Zrównoważony Rozwój/CSR był właściwie zrozumiany i odbierany. Ma to być miejsce gdzie codziennie będzie mozna znaleźć najświeższe informacje na temat ciekawych wydarzeń w kraju i za granicą, wywiady z ciekawymi ludźmi, a także przykłady dobrych działań. Mam nadzieję także, że pojawi się tutaj dobra publicystyka, którą każdy z użytkowników będzie mógł uprawiać w udostępnionej sekcji Blog.

Zachęcam do przesyłania informacji prasowych oraz raportów firmowych, dyskusji na forum. Każdy z zarejestrowanych użytkowników ma możliwość dodania swojej firmy do katalogu firm, każdy z użytkowników może takze przesłać informację o wydarzeniu, które zostanie dodane do odpowiedniej sekcji.

Nie będę ukrywał, że moim celem jest stworzenie serwisu, który będzie stał na podobnym poziomie co greenbiz.com. Ale to zależy także od Państwa.

Zapraszam wszytkich do rejestrowania się i użytkowania serwisu. Wszelkie pytania i sugestie prosze kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Serwis greenbiznes.pl jest obecnie w wersji BETA.

Ostatnio zmienianyniedziela, 15 styczeń 2012 12:18
Więcej w tej kategorii: « od 3BL do ZERA Błąd w komunikacji »

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.