greenbiznes.pl, wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych, reklamowych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.By dowiedziec sie wiecej o naszej polityce, mozesz sprawdzic nasz regulamin.

Potencjał w opakowaniach

Dell ogłosił wczoraj swój najnowszy raport odpowiedzialności społecznej, w którym można znaleźć m.in. stan realizacji jednego z ciekawszych programów odpowiedzialności społecznej, który ma istotny wpływ na koszty funkcjonowania firmy. Chodzi o program „opakowaniowy”, który w firmie jest nazywany 3C.

 

Wszystko zaczęło się od prostego pomysłu - ograniczenia wolnej przestrzeni w opakowaniach na laptopy. Nowe gabaryty oczywiście ograniczyły koszty samego opakowania, a przede wszystkim zmniejszyły koszty transportu. Dell wpadł jeszcze na pomysł by puste i niepotrzebne klientom pudełka zabierać i oddawać do recyklingu, a także zmienić same surowce, które są wykorzystywane do produkcji opakowań. Tak powstał program 3C.

A co jest w nim takiego ciekawego? Uważam, że świetnie pokazuje sposób myślenia o zrównoważonym rozwoju przedsiębiorstw. Punktem wyjścia jest tutaj ograniczenie kosztów funkcjonowania, a następnie dopasowanie działań do środowiska i społeczności. To jest prawidłowy sposób myślenia o CSR, a nie akcje społeczne głównie nakierowane na korzyści wizerunkowe, które w pierwszej kolejności wymagają nakładów finansowych.

Po za tym pokazuje, że myślenie o produktach „zielonych” albo oferujących wartość dodaną w postaci dodatkowej „zielonej” wartości, w kontekście jedynie wyższych cen jest błędem. Dzięki przemyślanym projektom produkty mogą pozostać co najmniej w poprzedniej cenie, a dodatkowo „zieloność” zwiększa atrakcyjność, co może przełożyć się na wzrost sprzedaży.

W Triple Bottom Line najważniejszą i ostateczną linią dla każdego przedsiębiorstwa jest ZYSK!

Ostatnio zmienianyniedziela, 15 styczeń 2012 12:18

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.