greenbiznes.pl, wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych, reklamowych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.By dowiedziec sie wiecej o naszej polityce, mozesz sprawdzic nasz regulamin.

Nowe zasady UN Global Compact

Program Różnicowania wprowadzony przez Global Compact jest istotnym krokiem naprzód w kierunku głębszego zaangażowania się przedsiębiorstw, szczególnie z sektora MSP, w programy Zrównoważonego Rozwoju. Zachęca nie tylko do realizacji 10 zasad ale także kładzie większy nacisk na ważną kwestię komunikacji z interesariuszami.

Coraz większe znaczenie łańcucha wartości w strategiach firm-liderów odpowiedzialności powoduje większy nacisk na poddostawców (często z sektora MSP), by wdrażały programy zrównoważonego rozwoju. Oczywiście w pierwszej chwili powoduje to konsternację wśród tych firm i gorączkowe poszukiwanie rozwiązania. Rozwiązaniem często stawało się przystąpienie do inicjatywy Global Compact. Ze zmianami w samych firmach bywało juz gorzej. Wdrażając np. program skierowany do pracowników, oszczędności energii, czy segregowania odpadów firmy mogły się chwalić, że działają w sposób odpowiedzialny. Kierowanie się zasadą, że w raporcie powinien się znaleźć opis postępów z wdrażania 10 zasad bez żadnych innych warunków powodował, że powstawały dokumenty pozostawiające wiele do życzenia.

Wprowadzenie obecnego rozwiązania przez Global Compact powoduje, że działania pozorowane już nie wystarczą, a firmy uczestniczące w inicjatywie będą musiały głębiej zastanowić się nad Zrównoważonym Rozwojem.

Osiągniecie poziomu GC Active wymaga od firmy zawarcia w raporcie opisu działań praktycznych (np. ujawnienie odpowiednich polityk, procedur, działań), zmierzających do wdrożenia zasad Global Compact w każdym z czterech obszarów (prawa człowieka, prawa pracy, ochrona środowiska, walka z korupcją).Co ciekawe, w przypadku, gdy firma nie odnosi się jednego lub więcej obszarów musi podać powód. W raporcie należy także opisać sposoby i wyniki pomiarów wprowadzania zasad (tj. stopień, w jakim cele/wskaźniki zostały spełnione lub inne, jakościowe lub ilościowe, pomiary).
Spełnienie powyższych zasad powoduje, że stopień zaangażowania firm, które chcą pozostać w Global Compact musi sie zwiększyć. Obecnie firmy są zmuszone do przygotowania programów (strategii) Zrównoważonego Rozwoju, z celami, działaniami oraz mierzalnymi wskaźnikami. Bez tego coroczne raportowanie postępów nie będzie możliwe.

Czy firmy są na to gotowe? W większości przypadków nie. Szczególnie w sektorze MSP będzie duży problem. Bardzo odczuwalny jest brak odpowiednio przygotowanej kadry, która jest gotowa do wprowadzania odpowiedzialnego biznesu. Po za tym wydaje się, że nadal niska świadomość korzyści jakie niesie za sobą wprowadzanie Zrównoważonego Rozwoju jest także istotną barierą.

Podniesienie wymagań dla uczestników programu Global Compact to bardzo dobra wiadomość. Na pewno wymusza większe zaangażowanie się przedsiębiorstw w prowadzenie odpowiedzialnego biznesu. Jest także złą wiadomością dla wszystkich tych, którzy uczestnictwo w programie traktowali jako zło konieczne. Będą musieli zdecydować czy nadal chcą się bawić w Zrównoważony Rozwój czy potraktują go jako szansę choćby na zwiększenie swojej konkurencyjności.

Ostatnio zmienianyniedziela, 15 styczeń 2012 12:18

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.