greenbiznes.pl, wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych, reklamowych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.By dowiedziec sie wiecej o naszej polityce, mozesz sprawdzic nasz regulamin.

Walczyć z negatywami czy zwiększać pozytywy?

Zmniejszające się zasoby surowców do produkcji stanowią jeden z głównych czynników napędzających obecną odpowiedzialność społeczną i środowiskową. Powszechne dążenie do minimalizowania wpływu produktów na środowisko (często wiążące się jednoczesnym ograniczaniem zużycia zasobów) jest działaniem nad wyraz korzystnym, ale nadal zasoby są zużywane. Problemem stają się także odpady. Mimo, że coraz więcej firm opracowuje programy recyklingu swoich produktów nadal rośnie góra niewykorzystywanych śmieci, co w kontekście zwiększającej się populacji powinno stać się powodem do przemyśleń dla liderów biznesu.

Jednym z ciekawszych pomysłów ostatnich lat, zdobywający coraz większą popularność jest koncepcja Cradle to Cradle zakładająca, że produkty już na etapie projektowania powinny zakładać ich ewentualny recykling i wykorzystanie do ponownej produkcji.

Od czasów rewolucji przemysłowej, produkując dobra nie zwracano uwagi na zasoby. Takie podejście działało gdy kilka krajów produkowało, a zasoby wydawały się nieskończone. Obecnie gdy nowe kraje szybko się uprzemysławiają, a populacja ziemi rośnie, brak zasobów staje się realną wizją dla coraz większej liczby firm. Dlatego podjęte zostały działania w celu zmniejszenia zasobochłonności. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom większość firm stara się zmniejszyć negatywny wpływ produktów na środowisko(eko-wydajność), są jednak firmy, które zdecydowały się na dążenie do wprowadzania na rynek produktów, które mają pozytywny wpływ na środowisko (eko-skuteczność).

W większości przypadków firmy te zdały sobie sprawę, że trzeba zmienić podejście do tradycyjnego modelu relacji pomiędzy producentem/dostawcą materiału a konsumentem. Firmy - szczególnie z sektora CPG (consumer packaged goods )- rozpoczęły analizowanie swoich produktów w całym okresie życia, (od pozyskiwania surowców do konsumpcji i utylizacji) po to by znaleźć oszczędności (surowców, kosztów) lub na rozwój nowych źródeł przychodów.

Pomysł koncepcji Cradle to Cradle narodził się w głowach niemieckiego chemika Michaela Braungarta i amerykańskiego architekta Williama McDonougha i został opisany w wydanej w 2002 roku książce "Cradle to Cradle: Remaking Way We Make Things".

Jedynie pozornie ta filozofia jest w pełni zgodna z tym co jest nazywane Zrównoważonym Rozwojem lub CSR, które stawiają mocno na minimalizowanie wpływu człowieka na otoczenie, zeroemisyjność, redukowanie zużycia energii czy też zakazywanie używania szkodliwych substancji. Różnym organizacjom z różnych powodów mogą nie odpowiadać powyższe założenia, a perspektywę wdrożenia zasad 3P (People, Planet, Profit) uznawać za zbyt ekspansywną i za głęboko ingerującą w firmę. "dobry projekt" dla produktów i usług musi wyjść poza typowy pomiar jakości i zintegrować dodatkowe cele związane z ochroną środowiska i odpowiedzialnością społeczną.

Tymczasem Cradle to Cradle nie bierze pod uwagę etyki. Uznaje, że złe i zanieczyszczające produkty nie są nieetyczne, są po prostu źle zaprojektowane. Z drugiej strony, dobre i nie zanieczyszczające produkty nie są etyczne -  są jedynie dobrze zaprojektowane.W naturalnym środowisku, materiały są stale przekształcane bez utraty swej zdolności jako składniki odżywcze. Jednak, zgniłe jabłka nie są poddawane recyklingowi w nowe jabłka. Zamiast tego, są one przetwarzane w składniki pokarmowe dla innych organizmów. W przyrodzie nic się nie marnuje, wszystko jest do ponownego wykorzystania. Tak jak w naturze to samo można zrobić w produkcji, choćby wykorzystując nowoczesne metody zarządzania łańcuchem dostaw do wykorzystania materiałów z jednego przemysłu w innym oraz wyeliminować pojęcie odpadów ponieważ wszystkie odpady mogą zostać ponownie wykorzystane.


System Cradle to Cradle, określany także jako "zamkniętej pętli", zakłada, że wszystkie materiały - w tym metal, papier, plastik, a nawet żywność – można poddać recyklingowi lub znaleźć drogę, by z powrotem przywrócić je dla środowiska naturalnego. Przykłady tych procesów istnieją w wielu gałęziach przemysłu. Gospodarstwo hodowli  cebuli na wybrzeżu Kalifornii wykorzystuje swoje odpady jako źródło energii. Firma Herman Miller do produkcji swoich mebli wykorzystuje materiały, które mogą być poddane recyklingowi lub kompostowaniu. Wiele firm po obu stronach Atlantyku z powodzeniem realizuje system Cradle to Cradle wykorzystując tworzywa sztuczne i papier.

Jednym z liderów wykorzystujących system Cradle to Cradle jest holenderski gigant tworzyw sztucznych DSM, który zatrudnia 21 tyś. osób na całym świecie i w 2010 r. przekroczył 8,1 mld € przychodów.

System Cradle to Cradle jest w firmie rozwijany  od 2008 roku. DSM otrzymał certyfikaty przyznawane przez McDonough Braungart Design Chemistry (MBDC), dla kilku swoich materiałów, które można wykorzystać do formowania różnych produktów - od części samochodowych do urządzeń technicznych. Firma współpracuje z dostawcami i MBDC przy opracowaniu programów, które pozwoliłyby jej na recykling tworzyw sztucznych z minimalnym wpływem na jakość.

DSM zyskał dwie główne korzyści płynące z realizacji Cradle to Cradle. Zmotywował pracowników i dostawców do pracy nad innowacyjnymi, bardziej zrównoważonymi projektami oraz, dzięki koncentracji na systemie zamkniętej pętli podczas projektowania, jest w stanie wprowadzać na rynek bardziej innowacyjne produkty.

Innym przykładem jest firma Desso, która specjalizuje się w produkcji dywanów wykorzystywanych głównie w budynkach komercyjnych. W 2007 roku Desso weszła w partnerstwo z Environmental Protection Encouragement Agency (EPEA) z siedzibą w Hamburgu, której zadaniem jest zachęcanie firmy do oceny ich działalności związanej ze Zrównoważonym Rozwojem, recyklingiem, gospodarką odpadami i energią oraz do ciągłego wprowadzania ulepszeń.

W toku prac z EPEA firma dokonała oceny, w jaki sposób każdy z komponentów produktu można ponownie wykorzystać, oceniono zarządzanie zużycia energii i wody oraz zbadano zasady odpowiedzialności społecznej i uczciwych praktyk pracy. Desso określa swoje zaangażowanie w Cradle to Cradle jako „absolutne”. W tym roku udało się firmie stworzyć pierwszy na rynku, w pełni poddający się ponownemu wykorzystaniu podkład pod dywan oraz przygotowano program reodzysku produktów w celu ich ponownego przetworzenia. Jako jedyna na rynku dywanów może pochwalić się Srebrnym Certyfikatem Cradle to Cradle.

Także Desso zanotowała korzyści płynące z Cradle to Cradle. Firma zwraca uwagę głównie na fakt zmiany podejścia klientów do jej produktów. Dbałość produktów o środowisko naturalne jest jednym z ważniejszych wymagań stawianych przez jej klientów, a stosowanie produktów poddających się recyklingowi pozwala im na wzięcie odpowiedzialności za dbałość o zasoby naturalne.

Mimo wszystko prawdziwy system zamkniętego obiegu, w którym materiały są ponownie wykorzystywane w nieskończoność nie jest jeszcze ukończony. Niektórzy szacują, że taki system może powstać w ciągu kilku lat. Mimo to Cradle to Cradle jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnego podejścia do zrównoważonego rozwoju.

Ostatnio zmienianywtorek, 16 sierpień 2011 12:47

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.