greenbiznes.pl, wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych, reklamowych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.By dowiedziec sie wiecej o naszej polityce, mozesz sprawdzic nasz regulamin.

Cyklu Życia Produktów pomaga ciąć koszty i oferuje wartość dodaną

Oceny cyklu życia są ważnym narzędziem dla firm starających się zidentyfikować produkty oferujące największe potencjalne możliwości redukcji kosztów oraz oferowania klientom wartości dodanej.

Cyklu życia produktu (Life Cycle Assessment  - LCA) prezentuje jego wydajność od projektu, poprzez pozyskiwanie zasobów, wytwarzanie, dystrybucję, marketing, użytkowanie aż do utylizacji.

LCA jest świetnym narzędziem dla organizacji które chcą wyróżnić się na rynku produktami, które wywierają jak najmniejszy wpływ na środowisko. Jest także narzędziem które wpływa na proces podejmowania decyzji zakupowych.

Przykładem marki, która posiada dokładnie przemyślane i opracowane LCA jest producent sufitów akustycznych Rockfon, należącej do Grupy Rockwool.

Wymagania stawiane przed zrównoważonym budownictwem są także wyzwaniem dla producentów materiałów budowlanych. Nie ma wątpliwości, że nowoczesne materiały obok najwyższych parametrów fizycznych, powinny także brać pod uwagę czynniki jeszcze niedawno nie mające większego znaczenia, tj. wpływ na środowisko w całym cyklu życia produktu oraz przyjazna środowisku produkcja.

Rockfon analizując LCA wziął pod uwagę 5 głównych etapów życia produktów. Produkcję, pakowanie i transport, montaż, użytkowanie oraz zakończenie życia. Rockfon dążąc do poprawy profilu środowiskowego, już na etapie projektowania czy ulepszania bierze pod uwagę ich wpływ na środowisko. Przeprowadzona analiza doprowadziła do bliższego zainteresowania się oferowanym produktem, a także do dokładniejszego uargumentowania ekologiczności każdego z etapów.

I tak na przykład;

  • Głównym składnikiem produktów Rockfon jest skalna wełna mineralna, wytwarzana z powszechnie dostępnego granitu. Zastosowanie tego surowca powoduje, że od 80 do 98 proc odpadów, które powstają w trakcie produkcji można wykorzystać do ponownego przetworzenia, nie tylko w ramach grupy Rockwool. Służą także innym firmom jako surowce technologiczne. Na przykład „odpad”, jakim jest żelazo, jest odsprzedawany w celu dalszego przetworzenia.
  • Aby oszacować poziom emisji dwutlenku węgla, europejskie fabryki Grupy Rockwool przeprowadzają szczegółowe badania i publikują raporty dotyczące emisji CO2. Przejrzystość w podejściu do ilości emisji została doceniona. Grupa znalazła się w rankingu 10 firm, które wykazały najbardziej profesjonalne podejście do zarządzania i ujawniania danych o CO2 – „Carbon Disclosure Leadership Index”.
  • Grupa postarała się także o widniejące na wszystkich produktach firmy Rockfon oznaczenie EUCEB. Gwarantuje, to że wełna wykorzystana w produkowanych przez firmę płytach jest biodegradowalna.
  • O bezkonkurencyjności wełny skalnej decydują jej właściwości: opór cieplny, niepalność, dźwiękochłonność, odporność na wilgotność i rozwój mikroorganizmów, w tym pleśni i grzybów. Właściwości wełny nie ulegają pogorszeniu przez cały okres użytkowania, a jej pozytywny wpływ
    na środowisko został potwierdzony naukowo.

LCA RockfonDzięki LCA projektant czy inwestor wybierając rozwiązania akustyczne Rockfon wie, że na każdym etapie, od produkcji, poprzez pakowanie i transport, montaż, użytkowanie i zakończenie użytkowania, ma do czynienia z produktem pozytywnie wpływającym na użytkowników oraz na budynek i jego otoczenie.

To jednak nie wszystko. Opracowanie cyklu życia produktów może pomóc firmom znaleźć obszary mające największy potencjał do poprawy wydajności operacyjnej. Potwierdza to najnowszy raport Deloitte dotyczący LCA, w którym jest wykorzystany przykład globalnej firmy medialnej, która prosiła konsultantów o ocenę emisji dwutlenku węgla powstającego przy produkcji płyt DVD i Blu-ray, a szczególnie ich opakowań. Dzięki analizie znaleziono szanse na zmniejszenie ilości plastiku w opakowaniach i zmienić sposoby transportu. Dzięki temu firma obniżyła zużycie surowca o 13 procent, oraz zmniejszyła emisję transportu o 20 procent. Przyniosło jest to  40 mln dolarów oszczędności.

Dokładne opracowanie cyklu życia produktów może przynieść wymierne korzyści firmom. Oszczędza koszty, usprawnia proces produkcji, a dzięki zmianie sposobu myślenia o produkcie, wyzwala innowacje w przedsiębiorstwie. Jest jeszcze jeden istotny aspekt. Dokładne opracowanie LCA może dać przewagę konkurencyjną w postaci „zielonej” etykiety wykorzystywanej w marketingu.

Przecież nikt nie zarzuci greenwashing firmie ze zbadanym cyklem życia produktu.

Marek Gnap

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 11 czerwiec 2012 11:01

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.