greenbiznes.pl, wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych, reklamowych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.By dowiedziec sie wiecej o naszej polityce, mozesz sprawdzic nasz regulamin.

Zintegrowane Raportowanie

Przyjęcie przez Parlament Europejski sprawozdań Parlamentarnej Komisji Prawnej oraz Komisji Zatrudnienia i Spraw Społecznych (więcej tutaj) dotyczących obowiązkowego raportowania spółek kwestii związanych z ich wpływem na społeczeństwo i środowisko naturalne w sprawozdaniach finansowych oraz wezwanie do wsparcia przez KE działań IIRC zmierzające do opracowania wytycznych, świadczy o tym, że zintegrowane raportowanie staje się jednym z priorytetów w CSR .

Wielu uważa, że obecnie produkowane przez firmy raporty CSR, zawierające masę wskaźników są jedynie narzędziem Public Relations. Od wielu lat pojawiały się głosy, szczególnie ze strony inwestorów, o potrzebie bardziej precyzyjnego raportowania odpowiedzialności, najlepiej połączonego z  raportem finansowym. Powołana w celu opracowania wytycznych do takiego zintegrowanego raportowania organizacja International Integrated Reporting Council (IIRC) w lipcu 2012 roku opublikowała draft wskazówek mających ułatwić tworzenie raportów. Zawarte w publikacji porady nadal są rozwijane ale wszystko wskazuje na to, że trzon pozostanie bez zmian.

Jednym z głównych członków IIRC jest Global Reporting Initiative (GRI). Kilka lat temu ta organizacja zauważyła, że rosnąca liczba firm rozważa połączenie ich raportów zrównoważonego rozwoju z tradycyjnymi rocznymi raportami finansowymi. Ale pomimo zainteresowania, nie było jednej przyjętej definicji oraz wytycznych na temat przeprowadzenia zintegrowanego raportowania .

Stąd też, dwa lata temu, GRI i Prince of Wales Accounting for Sustainability Project, oraz inne organizacje biznesowe, non-profit, a także przedstawiciele rządów, powołali organizację pod nazwą International Integrated Reporting Council (IIRC). Od razu rozpoczęły się prace nad ramami zintegrowanego raportowania, które łącząc wskaźniki finansowe i CSR, mają zapewnić całościowy obraz firmy i jej zdolności do podtrzymania wartości w perspektywie krótko-, średnio-i długoterminowej. Opracowane wytyczne mają się ogólnie akceptowanymi ramami korporacyjnej sprawozdawczości.

b_200_0_16777215_00_images_stories_zrodla_zintegrowane_raportowanie.jpeg

Wizja przyszłości raportowania IIRC z zasadami przewodnimi osadzonymi w pierścieniu zewnętrznym oraz kluczowe elementy treści wyszczególnione w centrum. Jak widać nie tutaj wzmianki o perspektywie czasowej czy społecznej odpowiedzialności. Założeniem jest, że zrównoważony rozwój jest osadzony w prawdziwie zintegrowanym modelu ujawniania.

<== kliknij aby powiększyć

W toku dyskusji IIRC wypracowała 8 filarów, wokół których są budowane zalecenia do tworzenia zintegrowanych raportów:

 • Myślenie – zintegrowane raportowanie ma odzwierciedlać i  wspierać zintegrowane podejście danej organizacji do procesu tworzenia wartości.
 • Zarządzanie - zintegrowany raport ma pokazywać nie tylko dane finansowe organizacji, ale także kapitał: ludzki, intelektualny, środowiskowy i społeczny.
 • Skupienie - zintegrowany raport ma koncentrować się na celach strategicznych organizacji i jej zdolności do tworzenia i  podtrzymywania wartości w przyszłości, tak jak w przeszłości dbała o wyniki i ryzyko finansowe.
 • Ramy czasowe - zintegrowany raport ma pokazywać konkretne wskaźniki w krótkim, średnim i długim terminie.
 • Zaufanie  -  zintegrowany raport ma być przejrzysty i transparentny, ma pomagać budować zaufanie.
 • Adaptacja–  zintegrowany raport ma zaoferować nowe zasady, które zwrócą większą uwagę na czynniki istotne dla poszczególnych sektorów i organizacji (np. dla inwestorów czy NGO).
 • Zwięzłość - zintegrowana sprawozdawczość ma być zwięzła, prosta i krótka.
 • Nowe technologie – zintegrowane raporty mają korzystać z nowych technologii i mają powiązać informacje zawarte w pierwotnym raporcie z dostępem do szczegółów w Internecie.

Jeszcze pod koniec lata IIRC planowało do końca 2012 roku zaprezentować propozycję ostatecznego dokumentu wytycznych zawierający więcej informacji i gotowych do publicznej dyskusji jednak plany uległy zmianie. Obecny plan IIRC zakłada opublikowanie wersji 1.0 międzynarodowych ram  raportowania w grudniu 2013 roku, a do tego czasu skupić się na:

 • Publikowaniu dokumentów, w których zostanie zaprezentowana szczegółowa analiza konkretnych zagadnień, takich jak istotność, spójność, wartości, model biznesowy, kapitały i wiarygodność.
 • Zachęcaniem do przyłączenia się większej liczby przedsiębiorców i inwestorów do programu pilotażowego.
 • Nadzorem trwającego od 16 kwietnia, przez 90 dni procesu konsultacji, podczas którego będzie można zgłaszać uwagi do międzynarodowych ram.
 • Przeglądem i rozwojem struktury zarządzania IIRC, tak by lepiej wspierać fazę rozwoju i przyjęcia zintegrowanego raportowania.
 • Bieżącym zaangażowaniem w dialog z interesariuszami Zintegrowanego Raportowania.

Marek Gnap

Ostatnio zmienianywtorek, 19 luty 2013 13:41

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.