greenbiznes.pl, wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych, reklamowych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.By dowiedziec sie wiecej o naszej polityce, mozesz sprawdzic nasz regulamin.

Energooszczędność w moim domu z Pracodawcami RP

b_200_0_16777215_00_images_stories_energooszcz_w_twoim_domu.jpegProjekt edukacyjny Energooszczędność w moim domu zyskał nowego partnera. Przystąpili do niego Pracodawcy RP, reprezentujący 7,5 tys. firm z wszystkich branż. Inicjatorzy projektu liczą, że połączenie sił pozwoli zintensyfikować działania, zwiększyć zasięg kampanii i dotarcie do nowych adresatów, oraz wpłynie na przyspieszenie wzrostu popytu na niskoemisyjne budownictwo w Polsce.

We wrześniu 2013 roku do grona patronów projektu „Energooszczędność w moim domu” dołączyli Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej – największa organizacja ludzi biznesu w Polsce. Razem z inicjatorami kampanii – NSG Group, ROCKWOOL, Skanska Residential Development, VELUX, Green Cross Poland, PIGEO, NFOŚiGW, Instytut na Rzecz Ekorozwoju i SARP, Pracodawcy RP będą współdziałać na rzecz zwiększenia świadomości społecznej w zakresie rozwiązań podnoszących standard energetyczny budynków mieszkalnych. Liczne badania potwierdzają, że Polacy mają niewystarczającą wiedzę na temat korzyści ekonomicznych i środowiskowych wynikających z mieszkania w domach o niskim zapotrzebowaniu na energię. Wpływa to hamująco na rozwój budownictwa energooszczędnego w naszym kraju. Jednocześnie przepisy unijne zobowiązują Polskę do podnoszena standardów energetycznych budynków. Od 2021 roku każdy nowy budynek, aby uzyskać pozwolenie na użytkowanie, będzie musiał wykazać się niemal zeroenergetycznym standardem.

„Aby zmniejszyć energochłonność naszych budynków musimy pracować nad podnoszeniem świadomości energooszczędnych rozwiązań w budownictwie i jak najszybciej nauczyć się budować domy, w których panuje zdrowy i przyjazny klimat wewnętrzy i nie zapłacimy dużo za ich utrzymanie” – mówi arch. Monika Kupska-Kupis z firmy VELUX. Kluczowy w tym aspekcie jest fakt, że można budować bardziej energooszczędnie przy zastosowaniu dostępnych materiałów budowalnych, a sam proces projektowania, a także jakość prac wykonawczych mają istotny wpływ na energooszczędność budynku. Jednak dziś wiele osób wciąż uważa, że nie stać ich na inwestycje w energooszczędność. Nie zdają sobie sprawy, że nawet tak proste rozwiązania jak usytuowanie geograficzne lub zwiększenie liczby okien o dobrych właściwościach izolacyjnych i wpuszczenie do domu większej ilości energii słonecznej poprawiają bilans energetyczny budynku. Rozwiązań, które pozostają w zasięgu możliwości finansowych Polaków budujących własny dom jest znacznie wiecej i o tym chcemy mówić”.

„Poprawę jakości energetycznej budynków mieszkalnych należy postrzegać jako inwestycję na przyszłość” – mówi Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP. „Polskie gospodarstwa domowe odpowiadają za 32% finalnego zużycia energii. Gdy zmniejszymy zużycie energii w domach i mieszkaniach, obniżymy emisję dwutlenku węgla do atmosfery oraz rachunki za ciepło i prąd. Korzyści odniosą gospodarstwa domowe, środowisko i gospodarka. Liczę na to, że wkrótce, dzięki odpowiednim zmianom prawnym, możliwe będzie także czerpanie zysków pochodzących z nadwyżki energii wyprodukowanej we własnym domu. Pracodawcy RP realizują program SAMOspłacający się dom, który ma zachęcić do kreowania postaw prosumenckich w polskim społeczeństwie”.

„Efektywność energetyczna budynku jest czymś, czego nie widzimy, ale dotkliwie odczuwamy płacąc wysokie rachunki za ogrzewanie” – mówi Piotr Pawlak, Kierownik Działu Doradztwa i Specyfikacji ROCKWOOL Polska. „Namawiam, aby przed budową domu poświęcić czas nie tylko na sprawy związane z jego estetyką, ale także efektywnością energetyczną. Praktycznie każdy dom, który spełnia nasze wymagania wizualne jesteśmy w stanie zoptymalizować tak, aby był energooszczędny. Nie potrzeba do tego nadmiernie kosztownych i trudnodostępnych technologii. Generalną zasadą jest zapobieganie utracie ciepła i eliminacja lub ograniczenie mostków termicznych. Nawet supersprawne systemy grzewcze, nie zdadzą egzaminu, jeśli ciepło, które dostarczymy będzie uciekać na zewnątrz” – dodaje.

Przedstawiciele sektora budownictwa zrównoważonego podejmują działania w celu zwiększenia wiedzy Polaków na temat budownictwa energooszczędnego. Od początku 2013 roku prowadzą kampanię Energooszczędność w moim domu, w ramach której informują społeczeństwo o dostępnych rozwiązaniach podnoszących standard energetyczny budynków. W efekcie tych działań w prasie i Internecie pojawiło się już kilkaset publikacji prezentujących korzyści z mieszkania w domach o niskim zapotrzebowaniu na energię. Szczegółowe informacje i wiadomości z rynku prezentowane są na profilu fejsbukowym: Energooszczędność w moim domu. Od początku patronat merytoryczny nad kampanią sprawuje pięć instytucji związanych z ochroną środowiska i zielonym budownictwem: Green Cross Poland, Instytut na Rzecz Ekorozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej i Stowarzyszenie Architektów Polskich. We wrześniu do inicjatywy dołączyła kolejna organizacja: Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej.

(mat.pras)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.