greenbiznes.pl, wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych, reklamowych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.By dowiedziec sie wiecej o naszej polityce, mozesz sprawdzic nasz regulamin.

Energooszczędna Europa

euroliscW tym tygodniu Komisja Europejska opublikowała projekt unii energetycznej, którego jednym z głównych aspektów jest poprawa efektywności energetycznej mająca w zamyśle doprowadzić do obniżenia zapotrzebowania. Nastąpiło to zaledwie kilka miesięcy po przyjęciu przez państwa UE nowego celu w zakresie poprawy efektywności energetycznej o 27% lub więcej do roku 2030. Efektywność energetyczna znalazła się najwyraźniej na liście priorytetów UE i nie trudno dostrzec ku temu powody.

Według partnerów inicjatywy ONZ „Zrównoważona energia dla wszystkich”, działania na rzecz efektywności energetycznej mogą potencjalnie doprowadzić do redukcji emisji o ponad połowę tego, co jest niezbędne do utrzymania wzrostu temperatury na świecie w granicach 2°C. W kontekście europejskim, mimo iż poczyniliśmy w ostatnich latach znaczące postępy, nadal utrzymują się ogromne deficyty efektywności energetycznej, zwłaszcza jeżeli chodzi o systemy ciepłownicze i chłodnicze, które są największym źródłem zapotrzebowania na energię w Europie.

Podczas gdy nowe budynki zużywają obecnie jedynie połowę tego co typowe budowle z lat 80. XX w., to jednak nadal 75% zasobów mieszkaniowych w Europie jest nieefektywna energetycznie. Niewydajnych jest 64% ogrzewaczy pomieszczeń, a 44% okien jest nadal szklonych pojedynczo. Te trudne do zaakceptowania dane wyjaśniają prawdopodobnie, dlaczego o efektywności mówi się czasami, że jest na wyciągnięcie ręki w kontekście stawiania czoła zapotrzebowaniu na energię.

Unia Europejska już podjęła ambitne kroki mające podnieść efektywność naszego zużycia energii, które już przynoszą rezultaty. Intensywność energetyczna przemysłu UE spadła w latach 2001-2011 o niemal 19%. Jednocześnie nasze przepisy w zakresie etykiet efektywności energetycznej i ekoprojektowania umożliwiają konsumentom podejmowanie świadomych wyborów dotyczących poziomu zużycia energii. Nowe normy dotyczące efektywności energetycznej oraz etykietowania ogrzewaczy pomieszczeń i wody już niedługo wywrą swój wpływ na rynek. Dzięki bardziej energooszczędnym urządzeniom konsumenci mają zaoszczędzić rocznie 100 mld EUR na rachunkach za energię do roku 2020, co odpowiada 465 EUR na gospodarstwo domowe.
(źródło: CORDIS Express)

Ostatnio zmienianyczwartek, 05 marzec 2015 10:12

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.