greenbiznes.pl, wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych, reklamowych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.By dowiedziec sie wiecej o naszej polityce, mozesz sprawdzic nasz regulamin.

Ekologiczny urlop w mieście

(źródło: ttg.com.pl)

Kopenhaga z całą pewnością powinna znaleść się na liście europeiskich stolic, których zwiedzania, nie wolno sobie odpuścić. Chociażby z powodu ekologii czy hipisów!

Zawsze, kiedy odwiedzam Kopenhagę, zastanawiam się, jak tej wielkiej aglomeracji udało się połączyć wyluzowanie, odprężenie i ekologię z wielkomiejskością. Panowie i panie w każdym wieku, w biurowych uniformach, wieczorowych strojach czy ogrodniczkach przemierzają ulicę stolicy na rowerach. Ludzie przesiadują na trawie pijąc wspólnie kawę, jedzac lunch. Urokliwymi kanałami przepływa co jakis czas wodny tramwaj, a liczne zabytki i fortyfikacje wtapiają się łagodnie w niewiarygodne ilości drzew, trawy i kwiatów.

Planując wypad do Kopenhagii, należy zarezerwować sobie dość dużo czasu. Liczba zabytków i atrakcji jest imponująca, a klimat społeczny jest tak niezwykły, że warto poświęcić kilka dni pobytu na to, aby dokładnie przyjrzeć się miastu i jego mieszkańcom. Najważniejsze zabytki stolicy to Pałac Amalienborg, Zamek Królewski Christiansborg, Pałac Rosenborg. Symbolami Kopenhagi, koniecznymi do zobaczenia, są Wielka Synagoga, Okrągła Wieża oraz pomnik Małej Syrenki. Niebywałe wrażenie robią na turystach  miejskie fortyfikacje czy Kastellet. Zmęczonych spacerami po mieście zaprasza Królewska Biblioteka – jedna z największych w Europie.

Poza zabytkami Kopenhaga ma wiele orginalnych atrakcji. Danmarks Akvarium to  najciekawsze akwarium w całej Europie, zamieszkałe przez tropikalne ryby, krokodyle i rekiny. W Muzeum Rekordów Guinnessa zapoznamy się z ciekawymi przykładami rekordów, a w Muzeum Erotica obejrzymy niezwykłą wystawę nawiązującą np. do życia erotycznego  Freuda czy Nietschego.

Wszystko to i masę innych rozrywek, oferuje nam Kopenhaga. Jakby tego było mało, ta europejska stolica, wielka aglomeracja miejska, zapewnia nam coś naprawdę nieocenionego – doświadczenie ekologicznego wypoczynku.

Rozmieszczenie zieleni miejskiej  zaplanowane zostało w ten sposób, aby każdy kto znajduje się w Kopenhadze miał najwyżej 15 minut drogi do najbliższego praku, ogrodu czy skwerku. Zieloną perełką miasta są Ogrody Tivoli. Wielki przepiękny zespół ogródów od 1843 pełni rolę najczęściej odwiedzanego w Skandynawii Parku Rozrywki. Spędzając czas wśród kolorowych kwiatów i świateł, możemy przejechać się jedną z najstarsznych na świecie drewnianych kolejek górskich lub odważyć się wsiąść na najwyższą karuzelę świata.

Do 2015 roku kopenhascy urzędnicy planują zmienić Kopenhagę w najważniejszą eko -metropolię na świecie. Wg Ekologicznego Indeksu Europejskich Miast stolica Danii jest najbardziej ekologicznym miastem w Europie. W roku 2025 Kopenhaga najprawdopodobniej stanie się pierwszym  na świecie miastem neutralnym pod względem emisji CO2. Przebywając w stolicy bez żadnych problemów możemy zarzywać kąpieli w morzu, kanałach a nawet  porcie kopenhaskim. Zastanówmy się w jakim innym porcie woda jest tak czysta, że nadaje się do bezpiecznych kąpieli? 50% miejsc noclegowych w Kopenhadze posiada różne formy certyfikatów związanych z ekologią. Hotele oferują zdrowe, organiczne menu, chwalą się efektownym zużyciem energii. Kto chce w sposób  szczególny podkreślić swoje ekologiczne nastawienie do turystyki, powinien zatrzymać się w Crowne Plaza Copenhagen Towers. Hotel całą energię czerpie ze źródeł odnawialnych i  posiada rowerki treningowe, które podłaczone są do generatorów prądu. Każdy, kto wyprodukuje dla hotelu 10 watogodzin lub więcej otrzyma bezpłatny posiłek. Będzie to dla gości zachęta nie tylko do aktywności fizycznej, ale też przyczyni się do zredukowania ich śladu węglowego oraz oszczędzenia energii elektrycznej i pieniędzy” - oświadcza manager hotelu. Osobą pomagającym w produkcji energii serwowany będzie jedno z dań głównych hotelowego menu o wartości ok. 120 zł.

Co trzeci mieszkaniec miasta codziennie udaje się do pracy lub szkoły rowerem. Ścieżki rowerowe o łącznej długości ponad 350km, posiadają oddzielny system sygnalizacji świetlnej i pozwalają dotrzeć do każdej części miasta. Specjalne zielone szlaki rowerowe poprowadzą nas przez zalesione  tereny miasta. Stolica zaprasza turystów do zwiedzania swoich zakamarków z pozycji siodełka rowerowego, oferując ogólnodostepne   rowery dla gości. Od jesieni do wiosny wypożyczenie pojazdu jest darmowe, a latem kosztuje tylko 10 zł. Rowery przygotowane specjalnie dla turystów rozpoznać można po mapce przyczepionej do kierownicy i pełnych kołach, zamiast szprych. W Kopenhadze bez problemu dostać można przyczepkę, mieszczącą nawet dwoje dzieci oraz półrowerki, doczepiane do roweru osoby dorosłej. Warto również zastanowić się nad wynajęciem tandemu rodzinnego. Rowery można wypożyczać i oddawać w specjalnych, rozrzuconych po mieście punktach. Stolica szczyci się pierwszą elkogiczną linią autobusową. Pojazdy napędzane są silnikami elektrycznymi. City Cirkel kursują co 7 minut pomiędzy turystycznymi atrakcjami miasta, hotelami, restauracjami i centrami handlowymi. Miasto zapowida, że w przyszłości przejazd City Cirkel będzie całkowicie bezpłatny.

Od 19 do 28 sierpnia w ramach festiwalu Kopenhaskie Gotowanie będzie można nauczyć się jak zdrowo gotować i odżywiać się.  Jeśli zdecydujemy się na przyjazd do miasta samochodem możemy  zatrzymać się przy jednym z wielu przydrożnych straganów, zaopatrzonych w produkty rolne, pochodzące z pobliskich, ekologicznych gospodarstw.

Na sam koniec pobytu w Danii proponuję odwiedziny w dzielnicy Christiania – ostatnim na świecie bastionie prawdziwych hipisów. W roku 1971 grupa squatersów  zajęła opuszczone koszary wojskowe zajmujące teren, aż 40 ha. Wojskowe baraki pomalowano na kolorowo w kwiaty, grochy, słonie i pacyfki, a wokół nich wyrósły piękne ogrody, skwery, małe klimatyczne knajpki i kluby muzyczne. Mieszkańcy prowadzą własne przedszkole, szkołę podstawową oraz gimnazjum.  Od 1994 roku mieszkańcy Christianii  stosują nieoficjalny, obowiązujący do dziś "kodeks" praw,   niezależny od usankcjonowanego przez państwo. Duńskie władze nadały mieszkańcom legalny status niezależnej społeczności.W szczytowym okresie Wolne Miasto zamieszkiwało kilka tysięcy ludzi, lecz dziś ich liczba nie przekracza 900.  Niestety prawdziwych przedstawicieli tej subkultury jest już w mieście coraz mniej, a dzielnica z roku na rok wydaje się coraz bardziej zaniedbana. Warto więć odwiedzić jej teren póki jeszcze czuć w nim prawdziwą atmosferę hippisowskiej komuny. W dzielnicy organizowane są liczne koncerty i warsztaty.
Kopenhaga to nietuzinkowy urlop spędzony niedaleko, niedrogo, a bardzo światowo i ekologicznie!

Blanka Rogowska

Ostatnio zmienianyczwartek, 04 sierpień 2011 08:15

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.