greenbiznes.pl, wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych, reklamowych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.By dowiedziec sie wiecej o naszej polityce, mozesz sprawdzic nasz regulamin.

Turystyka zrównoważona

(źródło: ttg.com.pl)

Coraz więcej mówi się w mediach o ochronie środowiska. W większym stopniu angażujemy nasze życie w przyczynienie się do zachowania naturalnego piękna planety. Również nasze podróże mogą przyczynić się do poprawy stanu środowiska.

Jest to możliwe za sprawą coraz to prężniej rozwijającej się turystyki zrównoważonej. Turystyka zrównoważona, której nadrzędnym celem jest połączenie ruchu turystycznego z ochroną środowiska, czyli przyjemnego z pożytecznym, jest nową formą wypoczynku. Co prawda wypoczynek na łonie natury i na obszarach wiejskich, są znane już od dawna, to jednak obecnie coraz więcej aspektów składa się na zieloną turystykę. Gospodarstwa wiejskie wytwarzają ekologiczną żywność pozbawioną jakichkolwiek środków chemicznych, a także przestawiają się na ekologiczne zaopatrywanie w energię, np.: z kolektorów słonecznych.

Polska posiada ogromne zasoby naturalne do prowadzenia turystyki zrównoważonej. Przybliżanie obywateli do natury może się tak naprawdę odbywać na terenie całego naszego kraju, ponieważ ma on rozbudowaną rzeźbę terenu. Również w innych państwach Europy promuje się rozwój turystyki zrównoważonej. Najbardziej rozwinięta jest w państwach skandynawskich, np.: w Norwegii przyznajesię certyfikaty, które otrzymują firmy i hotele biorące czynny udział w ochronie środowiska są to m.in. Eko-etykieta „Nordyckiego Łabędzia”, „Eko-latarnia Morska”, „Ekoturystyka w Norwegii”.

Poprawa jakości środowiska naturalnego jest również promowana przez Unię Europejską, która postawiła sobie za cel nazwany 20-20-20, czyli do 2020 roku redukcję gazów cieplarnianych o 20% w stosunku do danych z 1990 roku i zwiększenie wykorzystywania zielonej energii o 20%. Co roku Komisja Europejska przyznaje jakiemuś miastu miano Zielonej Stolicy Europy. Ten tytuł dostaje miasto, które uporało się z problemami w zakresie ochrony środowiska, czym polepszyło życie swoich mieszkańców. W 2011 roku Zieloną Stolicą Europy jest Hamburg, w 2012 roku będzie nią hiszpańskie miasto Vitoria-Gasteiz, a w 2013 roku francuskie Nantes. Turystyka zrównoważona to na pewno nie tylko doskonała okazja do zaznajomienia się i podziwiania piękna natury, ale także do promowania ochrony środowiska wśród turystów.
Iwona Komosa

Ostatnio zmienianyczwartek, 22 wrzesień 2011 06:39

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.