greenbiznes.pl, wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych, reklamowych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.By dowiedziec sie wiecej o naszej polityce, mozesz sprawdzic nasz regulamin.

Polacy inicjatorami projektu popularyzującego dziedzictwo w Peru

papnwp.jpgWydanie podręcznika szkolnego, szkolenie dla prawie stu nauczycieli, kampania społeczna w mediach lokalnych i specjalny portal internetowy - to zrealizowane w ubiegłym roku (2011) w prowincji Huarmey działania Polaków w ramach projektu popularyzującego lokalne dziedzictwo kulturowe w północnej części peruwiańskiego wybrzeża - poinformował PAP dr Miłosz Giersz.

Opisywanie działania miały miejsce w ramach prorozwojowego programu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP "Polska Pomoc". Środki przeznaczono po spektakularnych wynikach badań archeologów z Polski w tym rejonie w 2010 roku (w serwisie Nauka w Polsce pisaliśmy o nich w marcu).

"Projekt podejmuje problematykę kształtowania świadomości na temat roli potencjału historyczno-kulturowego i przyrodniczego w procesie zrównoważonego rozwoju społeczności prowincji. Szczególny nacisk położony jest na edukację w zakresie ochrony bogatego dziedzictwa kulturowego i ekologii wspomnianego obszaru, które - z braku lokalnych programów ochrony i włączenia ich w plany rozwojowe - ulegają stałej i postępującej degradacji" - wyjaśnia koordynator programu dr Miłosz Giersz z Instytutu Archeologii UW.

Prowincja Huarmey posiada unikatowe w skali makroregionu zabytki archeologiczne i pomniki przyrody, ale charakteryzuje się bardzo niskim wskaźnikiem funkcji turystycznej.


Projekt stanowi uzupełnienie wieloletnich działań, prowadzonych na mocy podpisanej w 1987 roku Umowy Dwustronnej o Współpracy Naukowo-Technicznej między Uniwersytetem Warszawskim i Pontyfikalnym Uniwersytetem Katolickim Peru w Limie (Pontificia Universidad Católica del Peru, Lima). W działaniach biorą obecnie również udział Izba Turystyczna Prowincji Huarmey, pod nadzorem i w koordynacji z Ambasadą RP w Limie i Charg,s d'affaires a.i. Robertem Krzyżanowskim. Celem akademickich partnerów jest prowadzenie badań archeologicznych, antropologicznych i konserwacja dziedzictwa historyczno-kulturowego ze szczególnym uwzględnieniem badań i konserwacji monumentów archeologicznych usytuowanych w dolinach rzek Culebras i Huarmey w Prowincji Huarmey.

"Z uwagi na praktyczny brak świadomości historyczno-kulturowej i ekologicznej wśród lokalnej społeczności prowincji Huarmey, prowadzącej do trwałego niszczenia dziedzictwa archeologicznego i środowiska naturalnego, koniecznym było podjęcie jak najszybszych kroków celem poprawy zaistniałej sytuacji" - dodaje dr Giersz.

Inicjatorzy projektu żywią nadzieję, że przyczyni się on w dłuższej perspektywie do trwałej zmiany świadomości historyczno-kulturowej i ekologicznej wśród lokalnej społeczności prowincji. W dłuższej perspektywie projekt przyczynić się może również do zwiększenia kwalifikacji mieszkańców prowincji Huarmey w dziedzinie obsługi ruchu turystycznego. "Pozwoli czerpać większe zyski z turystyki dzięki podstawowej znajomości zagadnień z zakresu prahistorii, historii i ekologii makroregionu oraz ochrony bogatego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego" - uważa archeolog.

Szkolenia oraz kampania społeczna w lokalnych mediach położyły szczególny nacisk na zrównoważony rozwój w turystyce oraz ekologiczne gospodarowanie zasobami naturalnymi. Inicjatorzy przedsięwzięcia liczą, że miejscowa ludność zwiąże się w ten sposób z własnym dziedzictwem historyczno-kulturowym i przyrodniczym.

"Planujemy kontynuacje badań, tym razem na szeroką skalę, w Castillo de Huarmey - głównej siedzibie i nekropolii prekolumbijskiej kultury Huari na północnym wybrzeżu Peru. Jednocześnie chcielibyśmy rozpocząć prace konserwatorskie, mające na celu przygotowanie tego unikatowego miejsca do ruchu turystycznego" - podsumowuje dr Giersz.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/bsz

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 09 styczeń 2012 05:22

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.