greenbiznes.pl, wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych, reklamowych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.By dowiedziec sie wiecej o naszej polityce, mozesz sprawdzic nasz regulamin.

Sukces Bielska-Białej

bielsko_biala.pngGmina Bielsko-Biała po raz kolejny została nagrodzona za działania w obszarze efektywności energetycznej. Uroczysta gala konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2012” odbyła się w Senacie RP w Warszawie. Bielsko-Białą uhonorowano II nagrodą i tytułem finalisty w dziedzinie „Lokalna gospodarka energetyczna”.

 

Konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania 2012 – Usługi techniczne” zorganizowany został w ramach projektu „Doskonalenie zarządzania usługami publicznymi i rozwojem w jednostkach samorządu lokalnego (gminach i powiatach)”. W tegorocznej szóstej  już edycji konkursu  zgłaszano działania w czterech obszarach związanych z usługami technicznymi: gospodarką komunalną, komunalną gospodarką mieszkaniową, lokalną gospodarką energetyczną (zarządzanie energią, efektywność energetyczna) i transportem.

Bielsko-Biała zdobyło II miejsce w dziedzinie „Lokalna gospodarka energetyczna”. Jury doceniło wieloletnie działania gminy w zakresie kampanii edukacyjno-promocyjnej „Bielsko-Biała chroni klimat”. Kampania realizowana jest w oparciu o europejski projekt ENGAGE, do którego wybrano jedynie 12 miast-liderów oszczędzania energii z Unii Europejskiej. Kampania skierowana jest do mieszkańców, przedsiębiorców oraz instytucji miejskich Bielska-Białej i ma na celu zaangażowanie ich w działania na rzecz poprawy klimatu. Wielowymiarowość akcji zaowocowało już pierwszymi wymiernymi efektami: dzięki działaniom edukacyjnym w 2011 roku zaoszczędzono 7,6 mln kWh energii, co można przeliczyć na kwotę 3 mln złotych oszczędności finansowych. Do atmosfery nie wyemitowano dzięki temu ponad 3900 ton CO2 i innych zanieczyszczeń.

Sukces kampanii „Bielsko-Biała chroni klimat” osiągnięto poprzez nowatorskie i niestandardowe działania. Do tej pory zorganizowano m.in. dwie edycje Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii (www.miastodobrejenergii.com), w który zaangażowano wielu partnerów, mieszkańców i firm, które wspólnie działają na rzecz oszczędzania energii. W ramach festiwalu organizowane są liczne konkursy dla przedszkoli i szkół, które cieszą się dużym zainteresowaniem najmłodszych. Jest to możliwe dzięki ścisłej współpracy Biura Zarządzania Energią oraz Miejskiego Zarządu Oświaty: w tym celu stworzono sieć szkolnych koordynatorów akcji, dzięki czemu kampania przyniosła wymierne efekty edukacyjne. Świadczą o tym osiągnięcia szkoły podstawowej nr 13, która w ciągu dwóch lat dzięki działaniom edukacyjnym zaoszczędziła ponad 50 000 zł bez modernizacji placówki.

Biuro Zarządzania Energią stale prowadzi kampanię, wprowadzając od nowego roku kolejne elementy: szkolenia dla firm z efektywności energetycznej, Kino Dobrej Energii czy Mapę Miejsc Przyjaznych Klimatowi – miejsca, w których pojawią się eko-naklejki promujące oszczędzanie energii.W konkursie „Samorządowy Lider Zarządzania” doceniono także wieloletni „Kompleksowy program ochrony powietrza atmosferycznego w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery miasta Bielska-Białej z budynków mieszkalnych”. Miasto od 2007 roku udziela dotacje mieszkańcom na wymianę nieefektywnych węglowych kotłów grzewczych. Dzięki temu programowi w latach 2007-2012 wymieniono 800 starych kotłów węglowych. Tym sposobem udało się zmniejszyć emisję CO2 o około 6000 ton rocznie oraz zanieczyszczeń pyłowych o około 4000 ton rocznie.

(mat.pras)

Ostatnio zmienianywtorek, 11 grudzień 2012 15:20
Więcej w tej kategorii: Eko-hotel? To naprawdę nic trudnego »

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.