greenbiznes.pl, wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych, reklamowych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.By dowiedziec sie wiecej o naszej polityce, mozesz sprawdzic nasz regulamin.

Czyste powietrze głównym tematem Zielonego Tygodnia 2013

b_200_0_16777215_00_images_stories_eurolisc.jpegPodczas dorocznego spotkania w Brukseli (w tym roku w dniach 4–7 czerwca) europejscy eksperci starają się dostosować podejście UE do kwestii ochrony środowiska.

Od wielu lat unijne przepisy przyczyniają się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w Europie. Mimo to mieszkańcy niektórych najgęściej zaludnionych miast i regionów w dalszym ciągu odczuwają negatywne skutki bardzo niskiej jakości powietrza. W niektórych z nich wdychane powietrze znacznie przekracza unijne normy jakości, które dotyczą takich zanieczyszczeń jak cząstki stałe, ozon i dwutlenek azotu.

Dlatego konieczne są dalsze działania. Niemal co piąty  Europejczyk uważa, że UE powinna zaproponować bardziej zdecydowane środki, aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza.W odpowiedzi Komisja Europejska przygotowuje właśnie propozycje usunięcia niedociągnięć w obecnie obowiązujących przepisach. W związku z tym w ramach przeglądu przepisów  otrzymała uwagi zainteresowanych osób, które uczestniczyły w dwóch internetowych konsultacjach społecznych. Drugie  konsultacje zakończyły się 4 marca 2013 r. i wkrótce opublikowane zostaną ich wyniki.

Poza tym Komisja weźmie pod uwagę wyniki tegorocznej konferencji w ramach Zielonego Tygodnia  w Brukseli. Prawie 3 tys. naukowców, przedsiębiorców, obrońców środowiska i urzędników państwowych będzie zastanawiać się nad tym, co zrobić, aby poprawić jakość powietrza w Europie. Każdy może się zgłosić  do udziału w sesjach dyskusyjnych, które będą transmitowane na żywo w internecie.

Konferencję zainauguruje we wtorek dyskusja na temat aktualnego stanu jakości powietrza i skutków jego zanieczyszczenia dla ludzi, które obejmują np. przedwczesne zgony spowodowane chorobami układu oddechowego, układu krążenia i chorobami nowotworowymi.

Uczestnicy forum poznają główne ustalenia trwającego przeglądu polityki UE w zakresie jakości powietrza i niektóre z najważniejszych opcji strategicznych, jakie są brane pod uwagę. Są one zgodne z przyjętym przez Komisję programem działań w zakresie środowiska naturalnego do 2020 r.  

Następnie omówione zostaną główne sposoby skutecznego wdrożenia przepisów UE w zakresie jakości powietrza i zmniejszenia zagrożeń dla zdrowia ludzi i stanu środowiska naturalnego.

Uczestnicy zastanowią się nad najbardziej obiecującymi rozwiązaniami i zasobami służącymi osiągnięciu poprawy jakości powietrza w sposób zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju; rozważą także główne etapy działań.

Jesienią br. Komisja zamierza przedstawić pakiet propozycji legislacyjnych na ten temat.

W ramach Zielonego Tygodnia około 50 wydarzeń  odbędzie się również poza Brukselą, m.in. w Wielkiej Brytanii. Na przykład w 7 czerwca 2009 r. w Leicester zorganizowane zostaną warsztaty na temat innowacyjnych rozwiązań w celu zmniejszenia natężenia ruchu i poprawy jakości powietrza w regionie.

(mat.pras)

Ostatnio zmienianywtorek, 04 czerwiec 2013 09:57

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.