greenbiznes.pl, wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych, reklamowych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.By dowiedziec sie wiecej o naszej polityce, mozesz sprawdzic nasz regulamin.

Rozpoczyna się ogólnopolska kampania informacyjno-promocyjna

b_200_0_16777215_00_images_stories_50plus.jpegOd 2008 roku stale zwiększa się liczba pracujących osób powyżej pięćdziesiątego roku życia. Do działań Rządu na rzecz dalszej aktywizacji zawodowej osób 50+ dołączyła właśnie ogólnopolska kampania informacyjno-promocyjna organizowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich.

W 2008 roku pracowała tylko co trzecia osoba w wieku 55-64 lat – wskaźnik zatrudnienia dla tej grupy wieku wynosił wówczas 31,6%. Pięć lat później, według najnowszych danych Eurostatu z trzeciego kwartału 2013 roku, zatrudnionych było już 41,3% kobiet i mężczyzn w tym wieku. Wciąż jest to wskaźnik niższy od średniego w krajach UE, wynoszącego 50,9%, jednak dostrzegalna jest wyraźna poprawa, a dystans Polski do Europy stale maleje.

O tym, że niski poziom aktywności zawodowej osób w wieku 55-64 lat nie musi być zjawiskiem naturalnym, świadczą przykłady takich państw jak Szwecja, gdzie pracuje aż 73,9% osób w wieku 55-64 lat, Niemcy (64,1%) czy Dania (62,5%) (Eurostat, dane za III kwartał 2013 roku).

Kobiety 50+ są częściej bierne zawodowo – w trzecim kwartale 2013 roku pracowało 52,4% mężczyzn w wieku 55-64 i tylko 31,5% kobiet.

- Wsparcie osób w wieku 50+ na rynku pracy jest naturalną konsekwencją zmian demograficznych. Rozpoczęta właśnie kampania informacyjno-promocyjna propagująca aktywność zawodową osób w wieku 50+ to kolejny krok podjęty w celu utrzymania korzystnego trendu rosnącego zatrudnienia osób 50+ – zapowiada Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kampania realizowana w ramach projektu „Wyrównywanie szans na rynku pracy dla osób 50+"
ma na celu ukazanie wartości osób dojrzałych na rynku pracy i korzyści płynących z kontynuowania pracy po 50. roku życia zarówno dla samych pracowników jak i zatrudniających ich pracodawców. Kampania zmierzać będzie do podniesienia świadomości w zakresie istniejących instrumentów wspierających pracodawców i osoby 50+ oraz do zmiany postaw pracodawców i stereotypów, z jakimi muszą się mierzyć osoby dojrzałe na rynku pracy.

- Chcemy pokazać, że praca zawodowa może być formą samorealizacji, zajęciem dającym satysfakcję, możliwością utrzymania aktywności społecznej i podniesienia jakości życia, a osiągnięcie 50. roku życia nie musi oznaczać schyłku kariery zawodowej –  mówi o kampanii Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Marcińska.

(mat.pras)

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.