greenbiznes.pl, wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych, reklamowych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.By dowiedziec sie wiecej o naszej polityce, mozesz sprawdzic nasz regulamin.

Sukces dobrych praktyk Polskiej Spółki Gazownictwa

psgSiedem dobrych praktyk Polskiej Spółki Gazownictwa zostało docenionych i ujętych w prestiżowym raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2014. Dobre praktyki”. Jedną z akcji społecznych Spółki, polegającą na wsparciu organizacji spektaklu multimedialnego według pomysłu laureata Oscara Andrzeja Wajdy, zaszczycił między innymi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Polska Spółka Gazownictwa została doceniona szczególnie w obszarze „zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej”, w którym ujęto trzy dobre praktyki PSG. Pierwszą z nich jest „W służbie bezpieczeństwa. Współpraca Państwowej Straży Pożarnej i Polskiej Spółki Gazownictwa”. Paliwo gazowe jest jednym z najbezpieczniejszych źródeł energii, o ile jest odpowiednio użytkowane. Współpraca PSG z PSP ma na celu m.in. określenie zasad współdziałania w sytuacjach awaryjnych i kryzysowych, prowadzenie wspólnych szkoleń i ćwiczeń ratowniczych oraz usprawnienie wzajemnego przekazywania informacji. Bezpieczeństwo jest bowiem głównym celem PSG. Z uwagi na bardzo dobre rezultaty akcji prowadzonej w trzech województwach w 2015 roku planowane jest jej rozszerzenie na cały kraj.

W realizację inicjatyw PSG zaangażowane były najważniejsze osobistości polskiej polityki i kultury. Projekt „Sala kinowa w zbiorniku gazu” dotyczył obchodów 75. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Polska Spółka Gazownictwa wspierała organizację spektaklu multimedialnego „Wybuch” według pomysłu Andrzeja Wajdy. PSG udostępniła zlokalizowany w Gdańsku zabytkowy zbiornik gazu, w którym odbywały się projekcje. Gośćmi honorowymi byli m.in. Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz Prezydent RFN Joachim Gauck. Trzecia akcja wyróżniona w tym obszarze to „Pokaż, że pamiętasz. PRZYPNIJ KOKARDĘ!”, której celem było upamiętnienie bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Warto dodać, że w raporcie również opublikowano praktykę wieloletnią PSG z obszaru „zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej”. Doceniono projekt „Transfer wiedzy” zorganizowany wspólnie z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gdańsku.

Doceniono także inicjatywy PSG mające na celu poprawę zarządzania w spółce. „Etyka w praktyce” to ogólnopolska akcja wprowadzenia jednolitego kodeksu etyki. „Zanim kupisz lub sprzedasz – porozmawiajmy o tym!” to z kolei program ujęty w obszarze „uczciwe praktyki operacyjne”. PSG zdecydowała się wykorzystać dialog przed realizacją przetargów dla swoich kluczowych zamówień. Przyniosło to korzyści ich wykonawcom poprzez zwiększenie przejrzystości oczekiwań już na etapie przygotowania zamówienia. Działania te zmniejszyły ryzyko niesprostania wymogom przetargowym.

Polska Spółka Gazownictwa stawia także na „Dialog na rynku gazu”. W ramach tego programu zorganizowano „Warsztaty dla Uczestników Rynku Gazu”, w których wzięło udział ponad 130 przedstawicieli różnych firm i organizacji związanych z rynkiem energii w Polsce.

Warto także dodać, że PSG nie tylko realizuje dobre praktyki zgodne z normą ISO 26000, ale także uznała jej zapisy jako punkt odniesienia w zarządzaniu społeczną odpowiedzialnością w firmie. Spółka dokonała oceny swoich działań, poprzez pryzmat zaleceń i oczekiwań zdefiniowanych dla poszczególnych obszarów i aspektów CSR. Przyjęto także plan działań naprawczych i korygujących, którego realizacja będzie monitorowana. Zidentyfikowani zostali interesariusze spółki, określono skalę zaangażowania wzajemnych relacji oraz wyodrębniono kluczowe obszary odpowiedzialności, istotne z punktu widzenia prowadzonej działalności.
(mat.pras)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.