greenbiznes.pl, wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych, reklamowych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.By dowiedziec sie wiecej o naszej polityce, mozesz sprawdzic nasz regulamin.

CEMEX Polska w trosce o środowisko

aeris_fut.jpgW trosce o środowisko naturalne CEMEX Polska regularnie podejmuje inicjatywy na rzecz ekologii. W tym roku w związku z organizowaną Konferencją Kadry Managerskiej CEMEX podjęto decyzję o zrekompensowaniu emisji CO2 wygenerowanej w wyniku konferencji we współpracy z Fundacją AERIS FUTURO. Eksperci Fundacji, którzy doskonale wiedzą, jak organizować wydarzenia i konferencje w sposób zrównoważony i odpowiedzialny wobec środowiska, obliczyli ślad klimatyczny powstały podczas organizacji i realizacji konferencji, a zespół ochrony środowiska firmy wspólnie z Nadleśnictwem Pułtusk zorganizował tzw. „offset”, czyli sadzenie drzew jako działanie na rzecz środowiska.

Oszacowany ślad klimatyczny Konferencji to 9.816 kg CO2, na który złożyły się emisje związane z podróżami, zużyciem energii elektrycznej, wody, papieru oraz materiałów konferencyjnych.

Prezes Fundacji AERIS FUTURO, Joanna Mieszkowicz, podkreśla, że efekt „zeroemisyjności” (carbon neutral) zostanie uzyskany po 30 latach od posadzenie drzew. Drzewa absorbują CO2
w czasie fotosyntezy i akumulują go w swojej biomasie, redukując tym samym koncentrację gazów w atmosferze. Drzewa zasadzili pracownicy CEMEX Polska w ramach akcji wolontariackiej, która odbyła się 18 kwietnia w okolicy miejscowości Nowe Borsuki, w powiecie pułtuskim. W ramach akcji posadzono 4900 sadzonek sosny, która jest gatunkiem odpornym na trudne warunki, choroby i szkodniki. Sadzonki drzew oraz miejsce do przeprowadzenia nasadzeń zapewniło Nadleśnictwo Pułtusk.Fundacja AERIS FUTURO, jedyna w Polsce organizacja, która kompleksowo zajmuje się działaniami z zakresu carbon offset, czyli rekompensaty emisji gazów cieplarnianych do atmosfery przyznała CEMEX Polska - Organizatorowi Wydarzenia specjalny Certyfikat potwierdzający wkład w przeciwdziałanie globalnym zmianom klimatu oraz w ochronę różnorodności biologicznej i krajobrazowej.

Sadzenie drzew podczas Konferencji Kadry Managerskiej CEMEX jest jedną z wielu inicjatyw firmy na rzecz ekologii. W działania proekologiczne CEMEX Polska angażuje zarówno kierownictwo, jak i pracowników firmy.

Przez cały 2011 rok, we współpracy z Fundacją „Nasza Ziemia” w firmie prowadzony był kompleksowy program edukacji ekologicznej „Budujemy Przyszłość w zgodzie z naturą!”, obejmujący zagadnienia związane z racjonalnym zarządzaniem zasobami, odpowiedzialną konsumpcją i gospodarką odpadami. Duże zainteresowanie ze strony pracowników CEMEX zasadami ochrony środowiska, zaowocowało uruchomieniem projektu „Zielone Biuro”. Uczył on zasad oszczędnego gospodarowania wodą, papierem i energią. W ramach akcji pracownicy otrzymali materiały edukacyjne oraz praktyczne wskazówki jak troszczyć się o środowisko.

Firma zainaugurowała program wolontariatu biznesowego, przeprowadzając akcję sadzenia drzew przed Urzędem Gminy w Mstowie. Zorganizowała także zbiórkę elektrośmieci w zakładach firmy oraz współpracuje z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych. Pod merytorycznym nadzorem pracowników Parków grupa wolontariuszy CEMEX już 2-krotnie uczestniczyła w projektach inwentaryzacji przyrodniczej na terenach objętych ochroną. Pracownicy CEMEX Polska wraz z rodzinami przyłączyli się także do międzynarodowej akcji Sprzątanie Świata. W 10 lokalizacjach, łącznie niemal 600 osób oczyściło lasy położone w niedalekim sąsiedztwie zakładów firmy.

Działania prośrodowiskowe wpisują się w strategię firmy i konsekwentnie prowadzony zrównoważony rozwój. O środowisku firma pamięta na każdym etapie, począwszy od wydobycia surowców, poprzez produkcję do gospodarowania wytworzonymi odpadami. CEMEX Polska promuje zrównoważone budownictwo zmniejszając szkodliwy wpływ na środowisko, doskonaląc procesy technologiczne, wprowadzając na rynek produkty i materiały budowlane o obniżonym śladzie węglowym. Ponadto zwiększa udział paliw alternatywnych, redukuje wskaźnik klinkierowy w cemencie, podnosi efektywność energetyczną i wykorzystuje instalacje recyklingu do odzysku wody.

(mat.pras)

Ostatnio zmienianyśroda, 25 kwiecień 2012 07:14

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.