greenbiznes.pl, wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych, reklamowych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.By dowiedziec sie wiecej o naszej polityce, mozesz sprawdzic nasz regulamin.

Ikea Kraków z certyfikatem "Zielony Sklep"

ikeaNa podstawie niezależnego audytu IKEA Kraków otrzymała pierwszy, najwyższy stopień certyfikatu „Zielony Sklep". Potwierdza on, że firma działa w sposób przyjazny dla środowiska, zgodnie z zasadami przejrzystości i ładu korporacyjnego oraz z poszanowaniem praw człowieka.

Zielony Sklep jest pierwszym w Polsce ekocertyfikatem dedykowanym firmom z branży handlowo-usługowej. Celem programu certyfikacyjnego jest promowanie zasad zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu wśród polskich przedsiębiorców i konsumentów. Certyfikat powstał dzięki współpracy organizacji pozarządowej – Fundacji Partnerstwo dla Środowiska i firmy z branży handlu detalicznego – Tchibo Warszawa. System certyfikacji jest trójstopniowy – w zależności od poziomu spełnienia kryteriów fakultatywnych, firma może otrzymać trzeci, drugi lub pierwszy (najwyższy) stopień. Certyfikat przyznawany jest na okres dwóch lat, po którym konieczne jest ponowne poddanie się procesowi weryfikacji. Uzyskanie Certyfikatu poprzedza audyt środowiskowy, który przeprowadzany jest przez akredytowanego audytora.

- Trójstopniowy system certyfikacji i złożone wymagania, jakie firma musi spełnić, aby otrzymać Certyfikat Zielony Sklep sprawiają, że jest to bardzo ambitne zadanie. Kryteria zostały opracowane w oparciu o międzynarodowe standardy i dotyczą siedmiu obszarów: ład organizacyjny, prawa człowieka, relacje z pracownikami, środowisko, uczciwe praktyki rynkowe, relacje z konsumentami, zaangażowanie społeczne i rozwój. Kluczowym obszarem jest sprawdzenie wpływu sklepu na środowisko naturalne i w tym przypadku IKEA okazała się bezkonkurencyjna – powiedział Rafał Serafin, Prezes Zarządu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska.

Zrównoważony rozwój jest jednym z filarów IKEA. Zgodnie ze swoją strategią „People & Planet Positive" firma nieustannie poszukuje nowych, ekologicznych rozwiązań, aby jej działania były jeszcze bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska, a tym samym tworzyły lepsze warunki życia dla wielu ludzi. Sięganie po alternatywne źródła energii, przeciwdziałanie zmianom klimatu, działania mające na celu ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów czy podejmowanie inicjatyw na rzecz społeczeństwa lokalnie i globalnie, to główne zadania, które IKEA realizuje w ramach polityki zrównoważonego rozwoju. IKEA Kraków posiada 9 paneli słonecznych umiejscowionych na dachu sklepu oraz centrum segregacji, dzięki któremu do wtórnego wykorzystania trafia 96 proc. wszystkich odpadów. Z kolei specjalnie opracowany plan mobilności służy ograniczeniu użytkowania samochodów prywatnych przez pracowników na rzecz transportu publicznego i dojazdów rowerami. Od 3 lat sklep może pochwalić się też certyfikatem „Przyjazny Rowerom", uczestniczy w obchodach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, a także w akcjach „Rowerem do szkoły", Rowerem na zakupy" i „Rowerem do pracy".

- W działania proekologiczne staramy się angażować zarówno pracowników, jak i klientów - mówi Anna Gadowska Koordynator ds. Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Kraków. – W ramach programu „Lepiej świecić zamiast śmiecić" zachęcaliśmy pracowników do selektywnej zbiórki odpadów. W zamian za przyniesione do sklepu butelki PET, puszki i makulaturę, otrzymywali punkty, które mogli wymienić na produkty z asortymentu IKEA. Działania te przynoszą wymierne efekty – od września 2013 r. do maja 2014 r. udało nam się zebrać aż 25 000 butelek PET. Dbamy też o edukację ekologiczną najmłodszych, prowadząc autorskie ekolekcje dla przedszkolaków czy organizując konkurs „EDUeko" na najbardziej ekologiczne przedszkole w Krakowie i okolicach – dodaje Anna Gadowska.

IKEA Kraków buduje świadomość swoich pracowników w zakresie ochrony środowiska naturalnego oraz organizuje dla nich szkolenia ze zrównoważonego rozwoju. Na specjalnych komunikatach rozmieszczonych na terenie całego sklepu podpowiada klientom, jak żyć w zgodzie z najnowszymi trendami i z naturą, czyli jak prowadzić zrównoważone życie w domu.

(mat.pras)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.