greenbiznes.pl, wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych, reklamowych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.By dowiedziec sie wiecej o naszej polityce, mozesz sprawdzic nasz regulamin.

„People & Planet Positive” - nowa globalna inicjatywa Ikea

b_200_0_16777215_00_images_stories_ikea.jpegIkea ogłosiła plan mający na celu niezależność od zewnętrznych źródeł energii do roku 2020. Plan zakłada budowę własnych elektrowni wiatrowych oraz słonecznych, które pochłoną 1.5 mld euro. Firma ogłosiła także nową strategię zrównoważonego rozwoju nazywaną „People & Planet Positive”, która zawiera cele do osiągnięcia do 2020 roku w trzech specjalistycznych obszarach.

Oprócz produkcji energii ze źródeł odnawialnych w wysokości zużycia jej przez sklepy i budynki biurowe, Ikea będzie prowadzić działania zwiększające efektywność energetyczną we wszystkich swoich operacjach o co najmniej 20 procent i do tego samego będzie zachęcać dostawców. Planuje również pracę nad produktami tak by były bardziej zrównoważone.

Ikea twierdzi, że będzie "inspirować" i umożliwiać klientom zrównoważone życie w domu poprzez oferowanie najbardziej energooszczędnych urządzeń domowych na rynku po najniższych cenach, tworzenie łatwych w użyciu produktów pomagających ludziom zminimalizować i sortować odpady oraz zużywać mniej wody, a także, co zostało już wcześniej ogłoszone, sprzedaż jedynie żarówek LED w swoich sklepach do 2016 roku. Zdaniem Ikea, to oświetlenie może być używane do 20 lat i przyczynić się do zmniejszenia wykorzystania energii elektrycznej przez konsumentów nawet o 85 procent. Ikea zapowiedziała również, że wymieni w swoich sklepach więcej niż 1 milion źródeł światła na oświetlenie LED i inne bardziej efektywne.

Trzeci obszar, który interesuje Ikea koncentruje się na tworzeniu lepszego życia dla ludzi i lepszych społeczności, a także zachęcaniu dostawców do przestrzegania wspólnych wartości. Do tego obszaru zaliczono także zobowiązanie do używania odnawialnych źródeł energii, bezpieczeństwa chemikaliów i odpowiedzialnego zarządzania lasami, wodą i polami uprawnymi. Ikea mówi też, że będzie wspierać prawa człowieka poza łańcuchem dostaw.

Prezes Ikea Mikael Ohlsson powiedział, że  People & Planet Positive jest najnowszą inicjatywą w trwających działaniach w celu walki z niedoborem zasobów oraz zmianami klimatycznymi. Prace nad zapewnieniem niezależności energetycznej w Ikea trwają już od jakiegoś czasu. Według wydanego w lutym raportu zrównoważonego rozwoju, w 2011 roku energia odnawialna stanowiła 51 procent energii zużywanej w Ikea, w porównaniu z 47 procentami w 2010 roku.

Marek Gnap

Ostatnio zmienianyczwartek, 25 październik 2012 12:44

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.