greenbiznes.pl, wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych, reklamowych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.By dowiedziec sie wiecej o naszej polityce, mozesz sprawdzic nasz regulamin.

Przekształcanie miast europejskich poprzez eko-transport i eko-urbanistykę

UERozpoczyna się 13. edycja Europejskiego Tygodnia Mobilności, a wraz z nią startują setki imprez promujących zrównoważony transport w całej Europie. Tegoroczna edycja ma zachęcić mieszkańców miast do aktywnego uczestnictwa w kształtowaniu przestrzeni miejskiej, aby powstały w ten sposób miasta stanowiące dobre miejsce do życia. Motto Tygodnia Mobilności to „Nasze ulice, nasz wybór".

W ponad 2 tys. miast i miasteczek w 43 krajach organizowane są konkursy, dni bez samochodu i inne wydarzenia, których tematem są problemy takie jak korki uliczne i zanieczyszczenie powietrza oraz możliwe rozwiązania w postaci ekologicznych środków transportu.

Europejski Tydzień Mobilności, który potrwa do 22 września, ma być również okazją do debaty publicznej na temat tego, jak można ulepszyć obszary miejskie z korzyścią dla środowiska i jakości życia ich mieszkańców. Ostatnie stulecie to okres, gdy planowanie przestrzeni miejskiej koncentrowało się na ruchu samochodowym. Długoterminową konsekwencją takiego myślenia są szacowane na 100 mld euro rocznie koszty, jakie Europa ponosi z powodu korków i związanych z nimi strat czasowych i problemów w dziedzinie zdrowia publicznego.

Obecnie władze publiczne coraz częściej stawiają na budowę lub rozbudowę stref dla pieszych i ścieżek rowerowych oraz promowanie częstszego korzystania ze środków transportu publicznego.

Jednym z przykładów imprez organizowanych podczas tego tygodnia jest dzień bez samochodu w Walencji w Hiszpanii, kiedy to samochody nie będą mogły wjeżdżać na ruchliwą wewnętrzną obwodnicę miasta. Inicjatywa ta ma doprowadzić do przekształcenia w przyszłości na stałe drogi przelotowej w strefę dla pieszych i rowerzystów.
Organ władzy lokalnej, który w największym stopniu wspiera zrównoważony transport miejski, otrzyma nagrodę przyznawaną w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Europejski Tydzień Mobilności zbiega się w czasie z otwarciem konkursu na najlepszy plan zrównoważonej mobilności w mieście English. O wręczaną corocznie nagrodę mogą ubiegać się władze lokalne i regionalne w całej Europie, które dążą do tego, by sprostać potrzebom ludności w zakresie zrównoważonego transportu. Zwycięski region lub gmina otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. euro.

(mat.pras)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.