greenbiznes.pl, wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych, reklamowych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.By dowiedziec sie wiecej o naszej polityce, mozesz sprawdzic nasz regulamin.

W ONZ o zrównoważonym rozwoju

ministerstwo srodowiskaPiotr Otawski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska uczestniczył 3. sesji Forum Politycznego Wysokiego Szczebla ONZ poświęconej zrównoważonemu rozwojowi. Spotkanie odbyło się w Nowym Jorku.

Przedmiotem sesji było wypracowanie skutecznych metod wdrożenia agendy rozwojowej po roku 2015, która zostanie przyjęta podczas szczytu ONZ we wrześniu br. Działania w jej ramach będą miały na celu przede wszystkim eliminację ubóstwa na świecie oraz wzmocnienie działań na rzecz wdrożenia zrównoważonego rozwoju.

Zasadniczą część nowej agendy rozwojowej będą stanowić globalne Cele Zrównoważonego Rozwoju, realizacja których przyczyni się także do skutecznej ochrony i poprawy stanu środowiska na świecie. Będzie to możliwe, między innymi, poprzez:

  • zrównoważone i efektywne wykorzystywanie zasobów naturalnych,
  • zwiększenie efektywności energetycznej,
  • wprowadzanie zrównoważonych wzorców produkcji i konsumpcji,
  • ochronę różnorodności biologicznej,
  • ekosystemów morskich,
  • zrównoważoną gospodarkę leśną,
  • odpowiednią gospodarkę wodną.

W trakcie spotkania minister Otawski podkreślił: Działania, które podejmujemy w Polsce, także w związku z naszym członkostwem w Unii Europejskiej, są spójne z agendą rozwojową. Co istotne, coraz częściej konkretne inicjatywy są inspirowane lub inicjowane przez partnerów społecznych i samorządy. Dobrym przykładem takiej współpracy jest przyjęta niedawno tak zwana ustawa krajobrazowa, będąca odpowiedzą na oczekiwania społeczeństwa w zakresie porządkowania przestrzeni. Dlatego tak ważna jest edukacja, podnoszenie świadomości i jasny przekaz, co chcemy osiągnąć dzięki nowym celom zrównoważonego rozwoju. Takie podejście pozwoli zbudować autentyczne poczucie wspólnej odpowiedzialności za wspólną przyszłość.

Więcej informacji na temat wydarzenia: https://sustainabledevelopment.un.org/hlpf.
(mat.pras)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.