greenbiznes.pl, wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych, reklamowych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.By dowiedziec sie wiecej o naszej polityce, mozesz sprawdzic nasz regulamin.

Dialog jest najważniejszy

Marta Szymborska, Lider CSR Grupy RabenGrupa Raben ogłosiła start akcji społecznej „Transport jest najważniejszy”, której zadaniem jest poprawienie bezpieczeństwa na drogach, promowanie wagi transportu oraz poprawa wizerunku branży transportowej w Polsce. Firma spodziewa się także, że akcja przyczyni się do osiągnięcia ok. 10 proc oszczędności w kosztach operacyjnych. Akcja została przygotowana w oparciu o wywiady wśród interesariuszy, którzy podpowiedzieli firmie jakie cele CSR powinny być realizowane w roku 2011. O strategii, interesariuszach oraz GreenTeamie z Martą Szymborską, europejskim Liderem CSR Grupy Raben rozmawiał Marek Gnap.

 

Marek Gnap: Dlaczego Grupa Raben zdecydowała się na działania CSR?
Marta Szymborska: Korzyści z wprowadzenia strategii CSR jest wiele, wystarczy przytoczyć tylko kilka z każdego z obszarów CSR. W miejscu pracy będzie to zwiększenie satysfakcji pracowników oraz ich lepsza motywacja, a także większe zainteresowanie naszymi ogłoszeniami rekrutacyjnymi. Klienci docenią wartości, którymi kierujemy się w naszej pracy, a dobre relacje z rynkiem oraz społecznością lokalną sprawią, że łatwiej będzie nam się rozwijać, uzyskując informację zwrotną na temat naszej działalności. O wprowadzeniu CSR zdecydowała również świadomość ekologiczna oraz wymierne zyski dla firmy oraz środowiska, które generują zielone inwestycje.

MG: Jak wygląda współpraca z interesariuszami firmy?
MS: Współpracujemy z interesariuszami prowadząc dialog. Pytamy o oczekiwania oraz prosimy, by wskazali nam preferowany kierunek naszych działań. Sądzę, że obrali dla nas najwłaściwszy. Z badań przeprowadzonych wśród Klientów i Pracowników  wynika, że są oni zainteresowani przede wszystkim bezpieczeństwem na drogach oraz dbaniem o środowisko naturalne. Jako firma transportowa na pewno mamy spory wpływ na wspomniane elementy. Okazało się, że nasze oczekiwania i oczekiwania interesariuszy są bardzo spójne. To pokazuje, że zmierzamy w tym samym kierunku, mamy te same potrzeby i realizujemy wspólny cel.
Dodatkowo, w tym roku za każde badanie opinii pracowniczej przekazywaliśmy na organizację pożytku publicznego symboliczną złotówkę. Oczywiście, prosiliśmy zatrudnione w Grupie Raben osoby o wskazanie fundacji bądź stowarzyszenia, które chcieliby wspomóc. Ten NGO’s, który zyskał największą liczbę wskazań, otrzyma całą zgromadzoną pulę. W ten sposób pracownicy Grupy Raben wpływają pozytywnie nie tylko firmę, ale również na świat.

MG: W jaki sposób klienci wpływają na biznes Grupy Raben?
MS: Wśród klientów Grupy Raben są firmy zaangażowane społecznie, także te z czołówki rankingów CSR w Polsce. W ich zapytaniach ofertowych znajdują się pytania o naszą odpowiedzialność społeczną. Realizujemy także wspólnie projekty, zmierzające do poprawy jakości życia osób potrzebujących. Przykładem takiej inicjatywy mogą być kolonie dla dzieci z terenów zalanych podczas powodzi, którą mogliśmy wesprzeć dzięki zaproszeniu od naszego Klienta – firmy Nivea.

MG: Z jakich działań jesteście Państwo najbardziej zadowoleni w ostatnim roku?
MS: W ubiegłym roku udało nam się zrobić bardzo dużo. Przede wszystkim opracowaliśmy strategię. Określiliśmy wizję oraz cele strategiczne CSR, zatem wiemy do czego dążymy. Dodatkowo zbudowaliśmy zespół odpowiedzialny za CSR. Mamy także system zarządzania projektem, w ramach którego zostałam wyznaczona na Lidera CSR Grupy Raben, a każda spółka Grupy Raben posiada własnego koordynatora CSR. Oni spotykają się ze swoimi przełożonymi i najlepiej wiedzą, co w danej spółce jest ważne i co można usprawnić lub poprawić. Opracowaliśmy także wskaźniki, które z jednej strony pokazują oszczędności, jakie udało nam się osiągnąć dzięki ekologicznym wskaźnikom CSR, z drugiej obrazują postępy w dążeniu do założonych celów.

MG: Proszę powiedzieć coś więcej na temat GreenTeamu. W jaki sposób dobierani byli członkowie i jakie mają kompetencje?
MS: Staraliśmy się wybrać osoby, które reprezentują każdy z czterech obszarów CSR. Uznaliśmy więc, że za miejsce pracy odpowiada HR i osoby z tych działów zaprosiliśmy do współpracy. Rynek jest reprezentowany przez pracowników działów operacyjnych, natomiast środowisko najbardziej związane jest z działem jakości, dlatego osoby zatrudnione w tych departamentach również zostały mianowane na koordynatorów CSR. Wśród osób odpowiedzialnych za działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu są również przedstawiciele działów marketingu, który mają znaczny wpływ na komunikację korporacyjną. Dodatkowo, został utworzony także Komitet Sterujący, do którego raportuje Lider CSR. W jego składzie jest Prezes Grupy Raben oraz osoby zarządzające każdą ze wspomnianych dziedzin.
Na każdym spotkaniu europejskiego managementu przedstawiam rezultaty naszych działań oraz przedstawiam plany na przyszłość, tak, aby każdy zarządzający spółką dyrektor miał świadomość, co dzieje się w tym obszarze i jakie przynosi to korzyści.

MG: Dlaczego akcja „Transport jest najważniejszy”?
MS: Akcja wynika bezpośrednio z naszych celów CSR, czyli troski o bezpieczeństwo drogowe oraz promowania wagi transportu, a także jego jakości. W ubiegłym roku zapytaliśmy ponad 1000 Pracowników oraz Klientów firmy Raben Transport o preferowane formy zaangażowania Grupy Raben. To osoby zatrudnione w naszej firmie wybrały nasze główne cele na ten rok. Tak więc, z jednej strony jest to spełnienie oczekiwań interesariuszy, z drugiej realizujemy cele CSR na ten rok, a ponadto kreujemy pozytywny wizerunek branży. To ostatnie jest dla nas ważne, ponieważ wizerunek odbija się przede wszystkim na kierowcach.

MG: Każda akcja CSR jest pewną inwestycją. Czego Państwo oczekują po tej akcji?
MS: Mamy nadzieję, że przyczyni się ona do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa wśród pracowników. Będziemy je badać. Zapytamy w badaniach opinii pracowniczej, czy czują się bezpiecznie na drogach. Mamy także nadzieję, że nasze wysiłki przyczynią się do zmniejszenia kolizji drogowych. To zadowoli wszystkich: nas, jako firmę, ubezpieczyciela i oczywiście wszystkich użytkowników dróg. Wracając do zmniejszania kosztów. Jednym z działań, jakie zostaną przeprowadzone w ramach akcji jest szkolenie naszych kierowców z ecodrivingu. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy program pilotażowy wśród naszych kierowców, który pozwala nam spodziewać się ok. 10 % oszczędności w zużyciu paliwa oraz zmniejszenia emisji CO2. Po zsumowaniu wychodzi spora kwota, zważywszy na fakt, że nasza flota liczy ok. 4 000 środków transportu. Korzyści zarówno dla środowiska, jak i firmy są w takim przypadku bezsporne.
Dodatkowo, poprzez kampanię Transport jest potrzebny chcielibyśmy oczywiście uświadomić wagę transportu zarówno dla gospodarki, jak i dla każdego z nas.

MG: Kiedy możne się spodziewać Państwa pierwszego raportu CSR?
MS: Być może już w przyszłym roku. Postanowiliśmy, że najpierw przygotujemy strategię i mierniki, następnie osiągniemy je i pokażemy, w jakim stopniu i w jaki sposób nam się to udało. Pragniemy podzielić się z rynkiem dobrymi praktykami, ale chcielibyśmy pokazać również drogę, która prowadzi do osiągnięcia celu. Naszą wizją CSR jest wyznaczanie zrównoważonych trendów w branży, dlatego chciałabym, aby nasz raport był nowatorski, w każdym aspekcie – także wizerunkowym i technologicznym, zatem już dziś mogę powiedzieć, że na pewno nie będzie dostępny w wersji papierowej.

Dziękuję za Rozmowę.

Ostatnio zmienianypiątek, 21 styczeń 2011 11:18

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.