greenbiznes.pl, wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych, reklamowych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.By dowiedziec sie wiecej o naszej polityce, mozesz sprawdzic nasz regulamin.

Energa o CSR i elektrowni węglowej

Beata Ostrowska, rzecznik EnergiGrupa Energa ogłosiła ostatnio przetarg na budowę nowej elektrowni zasilanej węglem w Ostrołęce. Budowa tego typu niewątpliwie nie będzie pozytywnie wpływała na środowisko naturalne i w pewnym sensie kłóci się z odpowiedzialnością społeczną firm. Trzeba jednak obiektywnie przyznać, że warunki w jakiej funkcjonuje polska branża energetyczna niejako wymusza wielkie inwestycje także w wytwarzanie energii za pomocą węgla. Greenbiznes.pl zapytał, jak inwestycja Energi ma się do jej strategii odpowiedzialności społecznej firmy.

Odpowiedzi udzieliła nam Pani Beata Ostrowska, Rzecznik Prasowy Grupy Energa.

 

Grupa ENERGA jest najmniejszym producentem energii ze źródeł konwencjonalnych w Polsce, a planowana inwestycja w Ostrołęce zastąpi w przyszłości elektrownię obecnie pracującą. Nie można mówić w tym przypadku o przyroście mocy w energetyce węglowej, można z pewnością natomiast podkreślić, że nowy blok zbudowany będzie w najnowocześniejszych technologiach, bardziej przyjaznych środowisku.

O społecznej odpowiedzialności Grupy ENERGA świadczy fakt, iż nasze plany inwestycyjne opierają się na dywersyfikacji źródeł wytwarzania energii, a więc oprócz wspomnianego bloku konwencjonalnego, pracujemy nad realizacją inwestycji gazowych, wiatrowych, wodnych i biogazowych. Np. w Elblągu trwa budowa jednego z najnowocześniejszych w Polsce bloku biomasowego.

Grupa ENERGA już dzisiaj jest największym producentem energii z wody. Produkcja energii zielonej odbywa się w sieci 46 własnych elektrowni wodnych oraz w instalacjach spalających biomasę. Obecnie w Grupie ENERGA zainstalowanych jest ok. 300 MW w odnawialnych źródłach energii, które produkują rocznie ok. 1,5 mln MWh, co stanowi ok. 33 proc. energii wytwarzanej w Grupie ENERGA i 16 proc. w produkcji krajowej. Ponadto do sieci ENERGA-Operator przyłączone są liczne elektrownie wiatrowe, małe elektrownie wodne i biogazownie, co sprawia, że łączna moc OZE przyłączonych do sieci spółki to 940 MW. Do sieci naszej spółki przyłączonych jest ponad polowa wszystkich farm wiatrowych zainstalowanych w Polsce (ponad 690 MW na 1100 MW). Pragnę zwrócić uwagę, że bez olbrzymich inwestycji w budowę sieci elektroenergetycznej niemożliwy byłby tak szybki rozwój energetyki wiatrowej w Polsce.

W świetle powyższego trudno nam zarzucić społeczną nieodpowiedzialność, tym bardziej, że nasza Grupa jest największym w Polsce sprzedawcą energii z OZE. Struktura paliw i innych nośników energii pierwotnej zużytej do wytworzenia energii elektrycznej sprzedanej przez ENERGA- OBRÓT SA w 2010 roku wskazuje, że aż 15 procent dostarczonej przez nas energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Kolejne inwestycje w OZE umocnią pozycję Grupy jako największego dostawcy zielonej energii.

Ponadto w ramach naszej akcji ENERGA dla przyrody podejmujemy działania, które dowodzą, iż nie jesteśmy obojętni na otaczające nas środowisko. Od lat realizujemy projekty służące ochronie przyrody, jak choćby program ochrony bociana białego.

W ciągu ostatnich lat ENERGA zamontowała już ponad 7, 5 tys. platform pod bocianie gniazda. Na konstrukcjach zainstalowanych na terenie działania spółki gniazduje co najmniej 15 tys. ptaków, czyli około 14 proc. populacji przylatujących do Polski bocianów.

Energetycy zaangażowali się też w obrączkowanie tych ptaków. W ramach prowadzonego od dwóch lat projektu założyli obrączki już ponad 2 tys. ptaków. Projekt realizowany z Polskim Towarzystwem Przyjaciół Przyrody "pro Natura" pozwoli śledzić trasy migracji.

Razem z „pro Naturą” ENERGA stworzyła również Fundusz dla przyrody - pierwszą w Polsce wspólną inicjatywę organizacji społecznej i firmy w celu realizacji projektów z zakresu ochrony wybranych gatunków zwierząt i roślin.

opr. Marek Gnap

Ostatnio zmienianywtorek, 17 kwiecień 2012 08:29

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.